Cvičení

Ve spolupráci s Grafickým studiem Všeobecné fakultní nemocnice se nám podařilo dát dohromady domácí cvičení pro pacienty s Parkinsonovou nemocí COPE.

Pokud chcete toto cvičení vyzkoušet, poraďte se nejprve se svým fyzioterapeutem!

Cvičební program COPE byl navržen kolektivem autorů pod vedením L. A. Kingové a F. B. Horákové z Oregonu v USA a je koncipován jako kruhový trénink složený z šesti stanovišť (King et al. 2009). Jeho cílem je ovlivnit specifické obtíže, které se u pacientů s Parkinsonovou chorobu objevují, konkrétně chůzi, stabilitu, kondici, náladu, aktivity běžného denního života a kvalitu života. Určitý efekt tohoto cvičení byl prokázán již po 4 týdnech cvičení s frekvencí 3× týdně (King et al. 2015) a při delším trvání tréninku a/nebo častějším cvičení lze předpokládat nárůst efektu.
Minimální doba, po kterou byste toto cvičení měli provozovat, je tedy 4 týdny s frekvencí 3× týdně. Ideální je však si z tohoto tréninku udělat pravidelnou rutinu a v časné a střední fázi Parkinsonovy nemoci cvičit každý týden 2–4×. Každá část trvá 5–10 minut, přičemž celý cvičební program lze dokončit do 60 minut. COPE (Cvičení pro pacienty s Parkinsonovou nemocí) se skládá z šesti stanovišť: 1. Taj–či, 2. Jízda na kajaku, 3. Hbitost, 4. Výpady, 5. Boxování a 6. Pilates.

Manuál je ke stažení zde.

Videa s ukázkami správného provádění všech cviků jsou ke stažení zde.